czwartek, 6 marca 2014

Krótko o historii łyżwiarstwa.

Łyżwiarstwo jest jednym z najstarszych sportów świata. Jego początki sięgają blisko 4 tys. lat przed nasza era, świadczą o tym łyżwy z kości zwierzęcych, znalezione w Szwajcarii, prawdopodobnie służyły one jako środek transportu po zamarzniętych jeziorach i rzekach. Podobne łyżwy, znaleziono w Polsce w Biskupinie.

Z czasem modele łyżew zmieniały się i doskonaliły. Ostrza łyżew udoskonalono, używając do ich budowy metalu. W 1742 roku powstał w Edynburgu pierwszy na świecie klub łyżwiarzy. W 1772 r. ukazała się w Anglii pierwsza książka o jeździe figurowej - "Traktat o jeździe na łyżwach"- napisana przez Roberta Jones. W 1892 r. powstał Międzynarodowy Związek Łyżwiarski. W 1896 r odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata a w 1891 r Mistrzostwa Europy - na razie tylko w konkurencji solistów. W roku 1908 łyżwiarstwo figurowe po raz pierwszy pojawiło się na Igrzyskach Olimpijskich, co niezwykłe były to ​​igrzyska letnie.

Ci którzy wzbogacili technikę w łyżwiarstwie:

Jackson Haines - zwany "Ojcem" łyżwiarstwa figurowego. Amerykański baletmistrz, przeniósł swoje umiejętności taneczne na lód. W 1864 r. połączył łyżwiarstwo z baletem i zaprezentował pierwszą jazdę "artystyczna" do podkładu muzycznego. Haines jako pierwszy wykonał piruet siadany i jeździł na zaprojektowanych przez siebie łyżwach składających się z metalowych płóz przyczepianych bezpośrednio do butów. W latach 60 i 70 spopularyzował łyżwiarstwo figurowe 
w Europie.

Axel Paulsen - norweskim łyżwiarz który w 1882 roku zademonstrował skok z półtora obrotem w powietrzu. Skok ten, nazwany później axlem i stosowany powszechnie, uzyskał miano "Króla skoków".

Richard Button - amerykański łyżwiarz, udoskonalił skok Paulsena i jako pierwszy wykonał go z dwu i pół obrotem. Button wprowadził także połączenie skoku i piruetu (skok do piruetu w wadze i skok do piruetu siadanego - tzw. Buttonsitz).

Ulrich Salchow - szwedzki łyżwiarz. W 1909 r. Salchow wykonał podczas zawodów skok wykonywany w jeździe tyłem z wewnętrznej krawędzi łyżwy, lądował na zewnętrznej krawędzi drugiej łyżwy - skok nosi nazwę Salchow.

http://youtu.be/k-vqyLXiYLk

Werner Rittberger - niemiecki łyżwiarz figurowy. Znany jest jako twórca jednego ze skoków, nazywanego dziś od jego nazwiska.

Historia mężczyzn w łyżwiarstwie figurowym: Jackson Haines, Ulrich Salchow, Gillis Grafström, Dick Button, Haines Jenkins, Ronnie Robertson, David Jenkins, John Curry, Toller Cranston.

http://youtu.be/TvjDMI55f7A
http://youtu.be/UHBvw8VoP9k

Znakomitością łyżwiarstwa byłą Norweżka Sonia Heine, niepokonana w latach 1927/36. Ogółem zdobyła 19 medali. Jako pierwsza założyła krótka spódniczkę, wykonywała podwójne skoki i wprowadziła choreografie do występu, stworzyła pierwszą rewię na lodzie, nakręciła filmy o tematyce łyżwiarskiej. Zrobiła karierę jako zawodniczka, później aktorka i solistka rewii.

http://youtu.be/FZn8uU-FNSw

Historia kobiet w łyżwiarstwie figurowym

Lata 64-68

http://youtu.be/eImxjCWZSng

Lata 72-80

http://youtu.be/pwMgJvX-B98

Więcej informacji o historii łyżwiarstwa można znaleźć w książce "Łyżwiarstwo figurowe dla wszystkich", Włodzimierz Starosta. Polecam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz